How did we trek a volcano?

Coffee With Vulcano View 2“I am not the same, having seen the moon shine on the other side of the world.” – Mary Anne Radmacher

The most memorable adventure in Bali, was definitely treking the Mount Batur volcano. It is still active and it last erupted in 2000. The volcano is 1717 meters high and it took us about 3-4 hours to climb it.

Kõige meeldejäävam seiklus Balil oli kindlasti vulkaani Mount Batur’i otsa ronimine. Vulkaan on ikka veel aktiivne ning viimane tegevus oli 2000. aastal. See on 1717 meetrit kõrge ning selle otsa ronisime umbes 3-4 tundi.

We had to wake up at 1 or 2 am because we had to drive there for couple of hours. Our plan was to trek the volcano and get to the summit before sunrise, I was so tired and immediately fell asleep in the car. When we got there I was surprised with how many people were there, at least about 30-40 people or even more. They divided us into smaller groups, handed us a flashlight and off we went!

Kuna me pidime sinna paar tunnikest sõitma, ärkasime üles kella 1-2 ajal hommikul/öösel. Meie plaaniks oli vulkaani tippu jõuda enne päikesetõusu. Autos jäin ma kohe magama ning üles ärgates oli imestus suur, kui nägin umbes 30-40 inimest enda ees. Meid kõikki jaotati väikestesse gruppidesse, anti taskulambid ning üles mäkke me minema hakkasimegi.

Of course the beginning was easy and we were making all sorts of jokes and laughing out loud, our pace was good and we were getting ahead of others, but of course it got worse. We had to do small breaks in between to keep ourselves hydrated and just to breath normally. When we were about in the middle of our trek we saw people in the summit waving their flashlights. That was a good booster for us as we wanted to do the same, be there at the top.

Loomulikult oli algus lihtne ning nalja sai palju, samm oli kiire ning suutsime oma grupiga paljudest ette minna. Aga loomulikult läks rada järjest hullemaks. Tegime väikeseid pause, et puhata ja vett juua. Umbes meie retke keskel, nägime, kuidas paar inimest olid jõudnud tippu ning lehvitasid pimeduses oma taskulampidega. Ka meie tahtsime sama teha, olla seal tipus.

The last bit was the hardest, knowing that you are so close to the top; but you still have a little bit more to go. As we went on the rocks got bigger and higher, but finally … we were at the top! It felt so good! We walked a bit more to find a good stop and just relax. Our guide made us tea, coffee along with some bread, bananas and eggs. Breakfast at the top of the volcano, how cool is that!

See teadmine, et oled tipule nii lähedal, tegi meie retke veel hullemaks. Loomulikult muutusid kivid järjest suuremaks ja kõrgemaks. Ning viimaks ometi … olime me tipus! Meid valdas ülim tunne! Me kõndisime natuke edasi, et leida mõnda head kohta kus peatuda. Meie giid valmistas meile teed, kohvi, mune ning samuti saime veel saia ja banaani. Hommikusöök vulkaani otsas, kui äge see on!

When we went a little bit forward, we saw monkeys everywhere! We also fed them some bananas and peanuts and it was so cute when they came and just sat there on your shoulder just chillin. I also have a little travel buddy as well, a little toy monkey and I had it with me on this volcano trek. My friend Laura took a little video of a monkey trying to play/ get my monkey’s eye, so cute! (The video is down below)

Meid juhatati veitsa edasi ning siis nägime me kõikjal ahve! Me toitsime neid pähklite ja banaanidega, lisaks sellele olid nad nii armsad, istudes lihtsalt meie õlgade peal ja niisama chillides. Mul on samuti väike mänguahv, kes on siis n.ö mu reisisemu ning ta oli ka sellel retkel minuga kaasas. Mu sõbranna Laura tegi video, kus ahv mängib või siis üritab mu reisisemul silma peast ära saada ning see on lihtsalt nii armas ja naljakas! (Video on all pool)

It is in fact true that the volcano is active, because you could actually see the steam coming out of the craters and from little holes. When you put your hand in there, it felt like you were suddenly in sauna.

Samuti saime me tõestuse sellele, et vulkaan on aktiivne. Kraatrist ja pisematest aukudest tuli ikka nähtavalt sooja auru ning kui käsi sinna sisse panna tundus, nagu oleks sauna sattunud.

The hike down was maybe even more difficult for me, because I was pretty slow, my legs were shaking and it was harder to jump down on the big rocks. On the picture down below, you can actually see the edge and how high up we were and how close to the edge!

Minu jaoks oli raskem mitte mäest üles minek, vaid hoopis alla tulek. Jalad all värisesid ja tudisesid pingest ikka korralikult ning päris halb oli suurtest kividest alla hüpata. Alumisel pildid on natuke näha, kui kõrgel me oleme ning kui lähedal äärele!

I also got together with one of the first friends I had in Perth, Australia. We met on my first night in Australia when I was out with my other Estonian friends. So, now we met again in Bali and had some awesome time catching up! He took us to Double-Six Rooftop Bar and the view from there was amazing.

Balil õnnestus mul lõpuks kokku saada oma esimese Austraalia sõbraga, keda ma polnud nüüdseks siis juba umbes aasta aega näinud. Väikeseks catch up’iks viis ta meid Double-Six baari, kust avanes mõnus vaade ookeanile.

 

That’s it for now, thank you for reading this post and I hope you enjoyed it as much as I did writing it and I hope you got some inspiration as well!

See you next time! 🙂

Praeguseks on see kõik. Aitäh, et lugesite ning ma loodan, et teile meeldis postitus sama palju, kui mulle selle kirjutamine. Loodetavasti saite natuke ka inspiratsiooni juurde!

Näeme järgmine kord! 🙂

 

 

 

You might also like

Yummy Indonesian food: not just plain rice

May 3, 2017
Indonesian Temples

Discovering Lombok, Indonesia (part 1)

December 21, 2016
Cape Le Grand Panorama

Road trip from Western to South Australia (part 2)

October 25, 2016

2 comments

 • Amanda March 31, 2017 at 10:57 pm

  This is such a good post. The pictures are amazing almost like I’m there. Since I am too much of chicken to do this kind of thing, it was a good experience to travel with you on. I wish you the safest travels for your next big adventure!

  • Wandering Kerty April 1, 2017 at 10:39 am

   Thank you so much Amanda! I’m so glad to hear that, means a lot to me! From my own experience, no one is too much of a chicken to not travel or do these kind of trips and adventures. When I started travelling, I couldn’t even imagine these kind of adventures that I’m doing right now. But the thing is that while travelling you start to praise life, you get out of your comfort zone, because you will get curious. So I would like to encourage you to just go, explore and enjoy everything that life has to offer.

   Take care! 🙂
   Kerty

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *