Yummy Indonesian food: not just plain rice


 


Howdy, everyone!

In this post, I’ll talk about: FOOD! Indonesian food to be exact. I discovered that I really enjoyed Indo food and I’m not only talking about the posh restaurant dishes, but also street food.

At first, I was a little bit skeptical about street food, because it is being made and kept on their stands in the open, outside in very hot weather. I was comforted once I could see how they made it, what kind of ingredients they used, plus it was actually pretty yummy and I didn’t have any bad stomach issues.

Selles postituses räägin rohkem: TOIDUST! Täpsemalt Indoneesia roogadest. Indoneesia toidud on minu jaoks päris uus avastus ning ma ei räägi mitte ainult sealsetest restoranides pakutavatest toitudest, vaid ka “tänavatoidust.”

Alguses olin päriski skeptiline tänavatoidu suhtes. Hoitakse ja valmistatakse seda ju kuuma päikese all. Samas, nägin ma alati, milliseid koostisosi nad kasutavad, kuidas nad toitu valmistavad ning lisaks sellele oli toit alati päris maitsev. 

 

So what are the typical Indonesian dishes?

In my opinion, the main Indo dishes are Nasi Goreng and Chicken Sate. These two are my absolute favourite Indo dishes.

Nasi Goreng in Indonesian literally means fried rice, which includes different types of vegetables, chicken, in some cases prawns as well and they top it all with a fried egg. Locals (and as we did in the end as well) eat Nasi Goreng or Mie Goreng (fried noodles, with same ingredients) for breakfast, lunch and dinner. It is pretty easy and tasty at the same time. My second favourite dish is Chicken Sate, which is rice with chicken marinated and grilled in spicy peanut butter sauce. It is soooo good! I definitely want to try making that at home.

Indoneesia peamisteks toitudeks on Nasi Goreng ja kana Sate, mis kujunesid välja ka minu isiklikeks lemmikuteks. 

Nasi Goreng tähendab juba otsetõlkes praetud riisi, mis sisaldab erinevaid köögivilju, kana ja ka krevette ning praemuna. Nasi Gorengut või siis Mie Gorengut (nuudlirooga, milles on samad koostisosad) võivad kohalikud süüa nii hommiku-, lõuna- ja õhtusöögiks. Teiseks lemmikuks oli kana sate, mis on siis riis koos kanaga, mida on eelnevalt marineeritud ning siis grillitud koos vürtsika maapähkli kastmega. See oli tõsiselt ülihea! Kindlasti proovin seda ka ise teha. 

Mie Goreng

Chicken Sate

Indonesian candy: it had this weird sweet chewy texture // Indoneesia kommid: maitselt magusad ja närimiskummitaolised

 

Price Difference

The prices in Indo can vary from 2-15$ (AUD) depending on where would you like to eat and what you want to spend money on. Street food was usually very cheap and in some cases bars and restaurants as well. The more central you went, the more modern and posh they got, which are obviously made only for tourists. Our preferences varied all the time, sometimes different types of street-food for breakfast and then we had supper in different restaurants.

Toidu hinnad Indos varieerusid tohutult, umbes 1-10 €. Loomulikult olenes see sellest, kus ja mida süüakse. Tänavatoit oli ilmselgelt kõige odavam ning samuti ka osad baarid ja restoranid, kuid mida rohkem ookeani äärde minna, seda moodsamaks restoranid läksid, mis olid ilmselgelt mõeldud ainult turistide jaoks. Meie toidueelistused varieerusid koguaeg. Vahepeal võtsime hommikusöögi mõnest putkast tänava pealt ja õhtusööki nautisime restoranis. 

 

Other Favourites

Contrary to popular belief; everything wasn’t just plain rice. My ultimate favourite was also, believe it or not: corn! They grilled it right there on top of some fresh coals, picked that day then added some creamy and spicy butter. Actually, that’s what I’m craving for right now, I could just eat that for ever!

Loomulikult ei olnud kõik road ainult riisiga. Üheks minu suureks lemmikuks oli ka veel, uskuge või mitte: mais! Värskeid maisitõlvikuid grilliti seal samas kohapeal ning pärast määriti see üle kreemjase ja vürtsika võiga. Seda ma võiksin ma süüa lausa iga päev! 

 

 

We can’t forget the best part, fruits! They were so fresh, mangos and dragon fruits tasted like heaven, not even exaggerating. You could just eat mangos all day long and sip fresh coconut juice on the beach. I call it: My Kind Of Paradise!

Samuti, värsked puuviljad! Sealsed mangod ja draakoni puuviljad maitsesid taevalikult. Ilma liialdamata. Kui saaks, siis ma lesiksin päevad läbi rannas, sööksin mangosid ja jooksin värsket kookospiima: Minu Moodi Paradiis! 

 

Pituq Cafe

For vegans, I definitely have to recommend a place in Gili Trawangan island: Pituq Cafe. In their menu, it says that they use local suppliers/ ingredients and their dishes are 100% vegan. We went there more than once. Besides these dishes (pictures down below), I also had jackfruit coconut green curry, which was absolutely amazing! It smelled so good, that I even forgot to take a picture of it.

Avastasime väikesel Gili Trawangan saarelt ka ühe vegan kohviku: Pituq Cafe. Nende menüüs on kirjas, et nad kasutavad ainult kohalike tooraineid ning nende road on 100% vegan. Me ei pidanud pettuma ning läksime sinna veel. Peale nende söökide (mille pildid on all pool), tellisin veel ka “jackfruit” (leivapuu viljast) tehtud kookose karri, mis oli super! See lõhnas juba nii hästi, et unustasin pildi tegemise sootuks.

 

Thank you for reading this post and I hope you enjoyed it!! 🙂

See you next time!

Aitäh, et lugesid postitust ning ma loodan, et selline teistsugune toidupostitus meeldis sulle!! 🙂

Näeme järgmine kord!

 

 

 

You might also like

Rainbow Across The Road

Road trip from Western to South Australia (part 3)

October 25, 2016
Go Aussie Flag

Goodies from Australia!!!

January 11, 2017
The Eureka Skydeck Sunset

Adventures in Melbourne (part 2)

December 1, 2016

2 comments

 • John ツ June 19, 2017 at 8:33 pm

  Hi Kerty,

  What a wonderful travel blog, with loads of yummy things. I have subscribed to your newsletter so that do not miss one of your future articles and excellent photographs

  Thanks for sharing and happy travels.

  John

  • Wandering Kerty September 5, 2017 at 8:18 pm

   Thank you John for the kind words and a big thank you for subscribing to my newsletter. I hope you’ll enjoy my posts!

   Kerty 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *